Türkiye ile Endonezya yıllık ticaret hedefi: 10 milyar dolar

AA

Türkiye’nin Cakarta Büyükelçisi Talip Küçükcan, Türkiye ile Endonezya arasındaki ticaret hacmine ışık tuttu.

Türkiye’nin Endonezya’nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden birisi olduğunu, bu durumun dostluğu pekiştirdiğini kaydeden Küçükcan, 2025 yılında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. yılını kutlayacaklarını ifade etti.

“Beklentimiz önümüzdeki yıllarda ikili ticareti 10 milyar dolara çıkarmak”

Büyükelçi Küçükcan, son yıllarda iki ülke arasında ekonomik ilişkilerde ciddi artış ve olumlu gelişmeler yaşandığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

Bugün itibarıyla Türkiye ile Endonezya arasındaki ticaret hacmi aşağı yukarı 1,5 milyar dolar civarında. Ama bizim beklentilerimiz ve planlarımız G-20 üyesi ülkeler olarak önümüzdeki yıllarda ikili ticareti 10 milyar dolara çıkarmak. Bunun için pek çok çalışma gerçekleştiriliyor.

Eğitim ve kültür çalışmaları devam ediyor

Küçükcan’ın açıklamalarına göre, bugün Türkiye’de 4 bin 500 Endonezyalı öğrenci üniversitelerimizde eğitim görüyor. Yakın zamanlarda Maarif Vakfı desteğiyle Endonezya Üniversitesi bünyesinde Türkiye Çalışmalar Merkezi kuruldu.

Türkiye’nin savunma ürünlerine yoğun ilgi

İki ülke arasındaki en güçlü ilişki ağlarından birisinin savunma sanayi olduğundan bahseden Küçükcan, Endonezyalı yetkililerin Türkiye’deki savunma sanayii ürünlerini çok yakından takip ettiğini dile getirerek şöyle konuştu:

İki ülke arasında siyaset, ekonomi, kültür, güvenlik, teknoloji, eğitim alanında pek çok anlaşma yapılacak, pek çok proje ortaya konacak. Önümüzdeki yıllarda biz iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha güçlenerek devam edeceğini düşünüyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir