Murat Yetkin: Gezi, Erdoğan’ın samimiyet sınavı

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan‘ın X hesabından “Bir Pazartesi notu” başlığıyla, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın Hukuk Danışmanı Mehmet Uçum‘a yanıt verdiğini kaydederek, “Uçum o yazısında, Gezi protestolarının “sivil itaatsizlik” eylemi olduğunu kabul ediyor ama pasif bir eylem türü olan sivil itaatsizliğin Soğuk Savaş sonrasında “emperyalist yayılmacılığın ülkelerde iktidar değiştirme aracı” haline geldiğini öne sürüyordu. Namık Tan ise yazısındaysa “AKP-MHP koalisyonu, AYM ve AİHM kararlarını uygulamayıp, anayasayı askıya alarak cumhuriyete ihanet ediyor” diyordu” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Özgür Özel arasındaki görüşmeye dikkat çeken Yetkin, “Başta Osman Kavala olmak üzere Gezi Davasının, belki yeni kanıtlarla yeniden görülmesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmasının Erdoğan’ın gayet ihtiyatlı bir iyimserlikle karşılanan “siyasette yumuşama” çağrısı konusunda bir sınav niteliği kazandığı görülüyor” diye yazdı.

Bu yazı yetkinreport.com sitesinden alınmıştır…

TIKLAYIN | CHP’li Namık Tan’dan, Özel-Bahçeli görüşmesi öncesi ‘Pazartesi Notu’: AKP-MHP koalisyonu, AYM ve AİHM kararlarını uygulamayıp cumhuriyete ihanet ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir