Emel Akın MYO’da 63 öğrenci tekstil sektörüne uğurlandı

Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu, düzenlenen törenle mezunlarını sektöre uğurladı. Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirilen mezuniyet törenine EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Emel Akın MYO Müdürü Prof. Dr. Gonca Özçelik, Engelsiz Ege Koordinatörü Prof. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Çiğdem Önsal, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı ve Tekstil Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep San, MYO üst yönetimi, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Mezun olan öğrenciler arasında yer alan down sendromlu Selin Durgut’un mezuniyet anları ise duygu dolu anlara sahne oldu.

Törende konuşan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Sizleri şahsım ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak adına saygıyla selamlıyorum. Ege Üniversitesi; araştırma, eğitim ve topluma hizmet konularında; bölgesel, ulusal ve evrensel gereksinimleri karşılayan, öğrenciyi merkeze alan, gelişime açık, bilimsel düşünceyi yaşam biçimi olarak benimsemiş, 1955 yılından bu yana hizmet veren ülkemizin köklü eğitim kurumlarından birisidir. Ege Üniversitesi, Cumhuriyetin ikinci asrında; araştırma üniversitesi unvanına sahip, Türkiye’nin ilk kurumsal akreditasyonunu almış, öğrenci memnuniyetinde A Plus statüsünde bir üniversite olarak ülkemizde örnek bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir. Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun 8 kurucu üniversitesinden birisidir. Ayrıca Üniversitemiz, uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda  kardeş ülkemiz Azerbaycan ile ülkemizde ilk olma özelliği taşına çift diploma programını hayata geçirmiştir” diye konuştu.

“Hayatınızda yeni bir sayfa açılıyor”

Ailelere ve mezunlara seslenen Prof. Dr. Ersan, “Canınızdan çok sevdiğiniz, nice fedakârlıklarla büyüttüğünüz evlatlarınızı Ege Üniversitesine emanet ettiniz. Çocuklarınızın başarılarında sizlerin fedakârlıklarının ve sabrınızın payı çok büyük. Sizleri can-ı gönülden tebrik ediyorum. Öğrencilerimiz; bugün sizler de hayatınızın önemli dönüm noktalarından birisini yaşıyorsunuz. Hayatınızda yeni bir sayfa açılıyor. Öğrencilik önemli sorumluluklar gerektirir ve sizler bu sorumlulukları başardınız. Bundan sonra daha büyük sorumluluklar sizleri bekliyor. Sizler, bu sorumlulukları yerine getirebilecek donanıma sahip olarak Ege Üniversitesinden mezun oluyorsunuz. Hepinize, başarı, sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum” dedi.

Emel Akın MYO Müdürü Prof. Dr. Gonca Özçelik, “Mezuniyet törenimize hepiniz hoş geldiniz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında öğrenci odaklı, eğitim-öğretimde kalite öncelikli, uluslararasılaşma, dijitalleşme ve araştırma üniversitesi hedefleri ile Ege Üniversitemizin bir parçası olarak Emel Akın Meslek Yüksekokulu, nitelikli öğretim kadrosu ve güncel donanımlarla desteklenen uygulamalı eğitim sistemi ile iletişim ve işbirliği becerileri güçlü, multidisipliner çalışma ve çözüm üretebilme yeteneklerine sahip tekstil teknikerleri yetiştirmektedir. Sektörden gelen taleplere göre eğitim programlarımızın güncellendiği ve uygulamalı eğitimin başarıyla gerçekleştiği okulumuzda Tekstil Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi ve Moda Tasarımı ön lisans programları bulunmaktadır. Sanayi ile gerçekleştirilen işbirlikli çalışmalarla öğrencilerimizin öğrenimleri sırasında iş deneyimi kazanmaları ve mezun olmadan önce iş bulabilme imkanları sağlanmaktadır” dedi.

“Yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş teknikerler yetiştiriyoruz”

Prof. Dr. Özçelik, “Emel Akın Meslek Yüksekokulu olarak, yenilik ve değişimlere duyarlı, mesleki standartlar düzeyinde hizmet veren, eğitim, yönetim ve araştırmalarda rol ve sorumluluk alarak mesleki kariyerlerini geliştiren, yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş teknikerler yetiştirmeyi ilke edindik.  Bu hedefe ulaşmada desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a ve Rektör Yardımcılarımıza, kaliteli eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesinde özverili çalışmalarından dolayı tüm akademik ve idari personelimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Özçelik, “Sevgili mezunlarımız, bugün gurur gününüz olduğu kadar ayrılık gününüz de. Kendinize, ailenize, ülkenize ve dünyaya karşı da sorumluluğu olan teknikerler olarak sektörde önemli görevler alacaksınız ve kariyer basamaklarını hızla tırmanacaksınız. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, bayrak ve memleket sevdalısı gençler olarak işinizi severek yapın, insanları ve mesleğinizi sevin. Sizlerden iyi haberler almak bizleri çok mutlu edecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Bütün umudum gençliktedir’ diyerek ülkemizi ve bütün değerlerini gençlere emanet etmiştir.  İnanıyorum ki; sizler de umutları ve güveni boşa çıkarmayarak, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak için bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyerek güzel ülkemize hizmet edeceksiniz. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Bundan sonraki yaşamınızda sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar diliyorum. Yolunuz her zaman; kıymetinizi bilen, samimi ve dürüst insanlarla kesişsin; şansınız bol, bahtınız ve yolunuz açık olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

“Sektörün sizlere ihtiyacı var”

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Çiğdem Önsal, “Sizin gibi yetişmiş nitelikli iş gücüne sektör olarak çok ihtiyacımız var. Tekstil sektörü ülkemize önemli katma değer sağlayan ve daha uzunca bir süre önem arz etmeye devam edecek bir alan. Kıymetli hocalarınız eğitim süreciniz boyunca sizleri bu sektöre hazırladılar. Teknik bilgilerle donattılar. Şimdi, sizlerin sahaya inme zamanınız. Hepinize hayatınızda başarılar diliyorum” dedi.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı ve Tekstil Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep San, “Öncelikle tüm öğrencilerimize başarılı bir çalışma hayatı diliyorum. Bu özel günü sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.  İki yıl boyunca köklü bir üniversitenin çok kıymetli hocalarından eğitimler aldınız. Şimdi sektöre atılma zamanı. Giyim sektörü, ülkemizde oldukça önemli bir sektör. Çok güçlü firmalarla dünyanın önemli markaları için üretim yapıyoruz. Sektörümüzün sizler gibi iyi eğitim görmüş nitelikli iş gücüne ihtiyacı var. Sevgili genç arkadaşlarım, yolunuz bahtınız açık olsun” diye konuştu.

“Ülkemize yakışır işlere imza atacağız”

Yüksekokul birincisi, Giyim Üretim Teknolojisi mezunu Şükriye Öge, “Ege Üniversiteli mezunları olarak, Ulu Önder Atatürk’ün bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır işlere imza atacağız. Tekstil Teknikeri olarak mezun olduğumuz Okulumuzun ve Üniversitemizin adını, çalışma hayatlarımızda en iyi şekilde temsil ederek, kariyer yolculuğumuzda emin adımla ilerleyeceğiz. Bizlerin yetişmesi ve olgunlaşması için büyük emek harcayan, bizlere mesleğimizi öğreten, Atatürk düşünceleri doğrultusunda bizleri yetiştiren siz değerli hocalarımıza, tüm mezun arkadaşlarım adına teşekkürü bir borç bilirim. Nice anılar ve güzel duyguların eşliğinde, gururlu ve bir o kadar da hüzünlü bir şekilde okulumuza veda ediyor ve bayrağı yeni gelen arkadaşlara teslim ediyoruz. Yolumuz ve şansımız açık olsun” diye konuştu.

Down sendromlu Selin’in mezuniyet sevinci

Konuşmaların ardından okul birincisi Giyim Üretim Teknolojisi mezunu Şükriye Öge’ye, okul ikincisi Tekstil Teknolojisi programı mezunu Ökkeş Köse’ye okul üçüncüsü Giyim Üretim Teknolojisi mezunu Zeynep Bostancı’ya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan tarafından plaket takdim edildi. Down Sendromlu özel öğrenci Selin Durgut’a başarı belgesi, EÜ Engelsiz Ege Koordinatörü Prof. Dr. Pelin Piştav Akmeşe tarafından verildi. Selin Durgut’un mezuniyet sevincini annesiyle paylaştığı anlar katılımcıları duygulandırdı.

Tören, geleneksel kep atma etkinliğinin ardından sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir